Evakuavione Bombe – Ancona – 20 janar 2019

EVvacuazione Bomba  - Ancona - 20 janar 2019
Evacuazione Bomba – Ancona – 20 janar 2019

Evakuavione Bombe – Ancona – 20 janar 2019

***
Ka filluar prej orës pesë të mëngjesi, në krejt zonën e Portit, Stacionit të Trenit, Harqeve dhe të Piano San Lazaros nën sirenat e alarmit të policisë bashkiake që ndihmonin evakuimin popullsisë së krejt kësaj hapësire me rreze 800 metra për një bombë të luftës së dytë botërore.
Një operacion i lajmëruar disa javë më parë, dhe i organizuar me detaje nga shumë prej institucioneve shtetërore dhe përfaqësuesve të qytetit.
Në orën 8 të mëngjesit asnjë person dhe asnjë mjet nuk duhej të qarkullonte në rrezen prej 800 metrash nga zona e portit kur në tetor të vitit të shkuar kur në qytetin e Ankonës, në afërsi të zonës së Harqeve u gjet një bombë e pashpërthyer ku nxjerrja çmontimi dhe plasja e saj do të kryhej në kushtet e një sigurie të plotë i bombës për t’u çuar më pas në Jesi ku do të bëhesh edhe demontimi i saj.
Operacioni i heqjes se Bombes,
Operacioni i heqjes se Bombes,

.

12 mijë njerëz nën kujdesin e assesorit Stefano Foresi u larguan dhe u evakuan. Në një operacion nga të rrallët dhe u vendosën në vende të përgatitura enkas për këtë ngjarje…
Të evakuuarit ishin nga rreth 90 kombësi të ndryshme ku komuniteti bangladeshas do të ishte më i madhi, e për të cilët u organizua edhe një drekë me frymën e bashkësisë… si një rast për t’u mbledhur bashkë…
Bomba është një nga mbetjet e bombardimeve aleate gjatë Luftës së Dytë Botërore ku qyteti i Ankonës ka qenë nga pesuesit më të mëdhenj të këtyre bombardimeve. Bomba ka mbetur e pa çaktivizuar për disa muaj mbasi ishte në një zonë tejet të banuar dhe përbënte jo vetëm një rrezik po kërkonte edhe një operacion të rrallë evakuimmi.
Rreth orës 14, Përfaqësuesit e Prefekturës bashkisë, Policisë dhe të mbrojtjes Civile dhanë një konferencë për shtyp për ecurinë e gjithë kësj ngjarje të rrallë për qytetin e Anconës.
 

 

About Jozef Radi 24 Articles
Jozef Radi Lindi 16 janar 1957 – lind rastësisht në qytetin e Elbasanit, mbasi të dy prindët e posadalë nga burgu ishin interrnuar në kampin e Kuçit të Kurveleshit… Ishte i vetmi fëmijë i të ashtuquajturit “Kampi i 100 Intelektualëve” Per me teper vizitoni : http://www.radiandradi.com/

Be the first to comment

Leave a Reply

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.