Florian Marku mposht në Wembley Arena Charlton dhe fton në dyluftim Kampionin e Botës – nga Albano Kolonjari

Boksieri lushnjar - Florian Marku
Boksieri lushnjar – Florian Marku

Florian Marku mposht në Wembley Arena Charlton

dhe fton në dyluftim Kampionin e Botës

nga Albano Kolonjari

Lushnjari Florian Marku fiton me KO ndaj Rylan Charlton dhe fton në dyluftim Kampionin e Botës Conor Benn-
.
Lushnjari Florian Marku shpreson se fitorja ndaj Charlton është mjaftueshme për ta bërë atë të dyluftojë me Kampioni e Botës Conor Benn. Por tani për tani kjo ndeshje duket larg realizimi të saj. Në mitikun Wembley Arena, Florian Marku fitoi dyluftimin me rivalin e Tij, anglezin Rylan Charlton. Marku pëlqeu të luftonte me vrull, gjë që e bënte atë emocionues në disa raste dhe “vdekjeprurës” ndaj rivalit të tij. Kur përdorte grushtat së bashku, Marku dukej shumë mirë, duke i dhënë Charlton disa kombinime scintillating. Sidoqoftë, Marku dukej më shumë se i lumtur në tre raundet e para, në të cilat ishte më lat se kundërshtari i tij. Kjo bëri që Marku të kalonte shumë nga koha e tij pranë litarëve duke biseduar, me sa duket në një mënyrë nënçmuese me Charlton. Por Marku paraqiti një dilemë, Charlton, i cili ishte përgjithmonë në këmbën e përparme, dhe shpesh në formë “balene” shtynte Markun pranë litarëve, nga frika e hapjes ndaj grushtave të rëndë të Markut.
Florian Marku - në betejë të ashpë meRylan Charlton
Florian Marku – në betejë të ashpë meRylan Charlton
Gjatë dyluftimeve Marku ishte më i rrezikshëm. Dhe kjo u tregua shumë qartë në fund të raundit të katërt, kur një dorë e djathtë e rëndë tronditi Charlton pothuajse në gjendje KO. Duke u tërhequr dhe i pambrojtur, Charlton u përpoq të qëndronte drejtë, ndërsa Marku e lidhi atë pranë litarëve, por ai nuk arriti të gjente një grushtim përfundimtar para se të binte zilja për të nxjerrë kundërshtarin e tij jashtë dyluftimit. Charlton u përmirsua mirë në raundin e pestë, dhe arriti të mbante presion ndaj Marku për tre minuta të plota. Megjithatë, Marku ndërsa përpiqej të mbante ritmin e tij dhe u kap në befasi, Charlton me një goditje të majtë e kapi Markun pastër në nofull dhe e rrëzoi në tapet. Ky moment ishte një inkurajim për Charlton që ai shkoi pas Markut në fillimin e raundit të shtatë, duke zhvilluar një dyluftim shumë të fortë. Marku e përfundoi raundin në stil, duke i dhënë një goditje të majtë dërrmuese Charlton që kishte këmbë të paqëndrueshme ndërsa ecte përsëri në cepin e tij. Charlton ishte rikuperuar mirë në fillim e raundit të tetë. Ai i mbijetoi një sulmi fillestar të Markut. Sidoqoftë, lushnjari i cili po kërkonte kohën e tij e gjeti atë dhe një tjetër goditje të djathtë dërrmuese e lëkundi Charltonin. Dhe, këtë herë, ai që shpëtoi Charltonit nga rrëzimi në tapet, ishte tranjeri i tij duke hedhur peshqirin, në ndërsa Charlton përpiqej më kot të luftonte.
“Hej Conor Benn, will never fight me”, i thirri Marku rivalit të tij në pesha të lehta, i cili e shikonte dyluftimin në platformën “studio” të Sky Sports.
“Mos u bë budalla”, bërtiti Benn.
Benn duket disa hapa përpara Markut tani, por kjo nuk do ta ndalojë Markun të dëgjohet.
Ian John Lewis ishte arbitri.
 
Florian Marku fiton me KO ndaj Rylan Charlton
Florian Marku fiton me KO ndaj Rylan Charlton

***

Deklarata e Markut pas ndeshjes: “Zoti është me i madhi! Ju falenderoj të gjithëve nga zemra!
Si fillim, urime Rylan Charlton… nje boksier i forte dhe do dalësh me i fortë nga kjo. Kthehu shëndosh e mirë pranë familjes .Kam një ekip shumë të mirë pas meje. Në këtë ndeshje kisha trajnerin tim të dashur George Armagos që më njeh që në moshën 12 vjeçare dhe ka qënë gjithnjë pranë meje. Dua të falenderoj Clifton Mitchell, i cili më mësoi shumë gjëra gjatë stërvitjes në Derby, është një trajner shumë shumë i mirë. Dhe sigurisht dua të falenderoj personin që rriti rezistencën time dhe e çoi atë në një nivel tjetër Kirk Gibbons. Ky është vetëm fillimi. Shumë dashuri për të gjithë ata që besuan tek unë…”
.
Marre nga gazeta “Dielli Sot”
.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
About Jozef Radi 24 Articles
Jozef Radi Lindi 16 janar 1957 – lind rastësisht në qytetin e Elbasanit, mbasi të dy prindët e posadalë nga burgu ishin interrnuar në kampin e Kuçit të Kurveleshit… Ishte i vetmi fëmijë i të ashtuquajturit “Kampi i 100 Intelektualëve” Per me teper vizitoni : http://www.radiandradi.com/

Be the first to comment

Leave a Reply

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.