Një turne shembullor i integrimit dhe kundra Racizmit – Vallemiano 12 maj 2019

Ancona - Vallemiano 12 maj 2019
Ancona – Vallemiano 12 maj 2019

Një turne shembullor i integrimit dhe kundra Racizmit

Vallemiano 12 maj 2019

Ditën e dielë me 12 maj 2019, pranë fushës sportive Vallemiano, u zhvillua Turneu: “Një goditje përtej kufijve”. Iniciativë me rëndësi kombëtare e ndërmarrë nga Shoqata Kryesore e Shqiptarëve të Marche, “Aquila di Ancona”, për organizimin e një turneu të futbollit me 8 lojtarë, në të cilin garuan disa nga përfaqësuesit kryesorë shqiptarë po edhe shoqata multikulturore në Itali, disa prej të cilave prej vitesh zbulojnë talente të reja, me ata që mbrritën në Itali, për t’i shpëtuar prej mjerimit në vendeve të tyre dhe për të gjetur në shoqëritë e emigranteve një mundësi për rritje kulturore dhe integrim social.
Skuadrat pjesëmarrëse të këtij turneu ishin pesë: Aquila di R. Pedro, Skanderbeg Fermo, Albanesi di San Benedetto, Il Volo di Aquila, Aquila di Ancona
Turneu filloi në orën 10.00 dhe vazhdoi gjatë gjithë ditës. Edhe pse e diela qe një ditë me shi të vazhdueshëm, kjo e vështërsoi mjaft Turneon, por gjithçka shkoi më së miri, kjo
falë angazhimit dhe frymës së vetmohimit të organizatorëve dhe lojtarëve, qe realizuan ket projekt të rëndësishëm të integrimit, i cili lejon të tërheqim më shumë të rinj të talentuar nga krahina e Marches e më gjerë.
Një meritë të veçantë, në krejt organizimin e këtij Turneu, Ka presidenti i Aquilas së Anconës, z. Pali Gjeko po edhe Bedri Mahmutaj, Vasil Nushi, Gëzim Zira, Granit Muçaj, Fatos Ndreu, trajnerët, lojtarët dhe gjithë ata që ndihmuan për mbarëvajtjen e këtij organizmi.
Në përfundim të këtij Turneu: “Një goditje përtej kufijve” Përshëndeti Presidenti i CONI-t për Marchen Fabio Luna, Assesori i Sportit Andrea Guidetti, Assesori i çeshtjeve Sociale, Stefano Foresi dhe Perfaqesuesi i Komunes, Marco Gnocchini.
Fituese doli Skuadra Aquila e sponsotizuar nga Restoranto Pedro, në vend të dytë Scanderbeg e Fermos.
Ancona - Vallemiano 12 maj 2019
Ancona – Vallemiano 12 maj 2019
Ancona - Vallemiano 12 maj 2019
Ancona – Vallemiano 12 maj 2019
Ancona - Vallemiano 12 maj 2019 (Vasil Nushi, Fatos Ndreu, Pali Gjeko)
Ancona – Vallemiano 12 maj 2019 (Vasil Nushi, Fatos Ndreu, Pali Gjeko)

Ndeshjet

Scanderbeg Fermo – Volo di Aquila 3-0
Aquila di R. Pedro – San Benedetto 3-2
Aquila di Ancona – Scanderbeg Fermo 2 – 4
San Benedeto – Volo di Aquila 4 – 2
Aquila Ancona – San Benedeto 1 – 3
Volo di Aquila – Aquila di R. Pedro 3 – 5
Aquila Ancona – Volo do Aquila 0 – 1 (al tav)
San Benedeto – Scanderbeg Fermo 1 – 3
Aquila Ancona – Aquila R. Pedro 0 – 1 (al tav)
Aquila di R. Pedro – Skanderbeg Fermo 4 – 0
Ancona - Vallemiano 12 maj 2019 Presidente del Coni Fabio Luna Foresi, e Guidetti me fituesit
Ancona – Vallemiano 12 maj 2019 Presidente del Coni Fabio Luna Foresi, e Guidetti me fituesit
Ancona - Vallemiano 12 maj 2019 treofete dh Presidenti i CONI-t z. Luna
Ancona – Vallemiano 12 maj 2019 treofete dh Presidenti i CONI-t z. Luna
Ancona - Vallemiano 12 maj 2019
Ancona – Vallemiano 12 maj 2019

Klasifikimi

Aquila di R. Pedro 12 4 0 13-5
Skanderbeg Fermo       9  3 1  10-7
Albanesi di San Benedetto 6 2 2 10-9
Volo di Aquila       3 1 3 6 -12
Aquila Ancona       0 0 4 3 – 9
 
Golshënuesi më i Mirë i Turneot Randi Zira (6 gola)
Portieri më i mirë i Turneut Leonard Gjergji
Trajneri më i mirë i Turneut Fatos Ndreu
Ancona - Vallemiano 12 maj 2019
Ancona – Vallemiano 12 maj 2019
Ancona - Vallemiano 12 maj 2019
Ancona – Vallemiano 12 maj 2019
About Jozef Radi 24 Articles
Jozef Radi Lindi 16 janar 1957 – lind rastësisht në qytetin e Elbasanit, mbasi të dy prindët e posadalë nga burgu ishin interrnuar në kampin e Kuçit të Kurveleshit… Ishte i vetmi fëmijë i të ashtuquajturit “Kampi i 100 Intelektualëve” Per me teper vizitoni : http://www.radiandradi.com/

Be the first to comment

Leave a Reply

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.