Tipiket e kaltërsisë (Tipicità in Blu) – Takimet e Detit – Ancona 17-20 Maj 2018

Takimet e Detit - Ancona 17-20 Maj 2018 - Grupi Njimije Yjet

Takimet e Detit – Ancona 17-20 Maj 2018 – Grupi Njimije Yjet

Prej datës 17 deri me 20 maj, në qytetin e Ankonës u zhvillua takimi i Adriatikut, ku i ftuar i rradhës i këtij viti ishte Bashkia e Qytetit të Durrësit.
Sigurisht në organizime të tillë të këtij niveli midis qyteteve që kanë jo vetëm detin e përbashkët po edhe lashtësinë, historinë, ngjarje, tradita po edhe komunitete të përbashkëta janë një rast për të afruar atë që bashkon Adriatiku po edhe të krijohet një bashkëpunim e bashkërendim reciprok midis qyteteve adriatikase në njohje dhe koordinim të iniciativave, aktiviteteve, njohjeve dhe mundësive turistike. Gjatë katër ditëve aty në Mandracchio, pranë Mole Vanvitelianas mund të shijoje sardelet, midhje të Portonovos, gatime të Adriatikut, raguze & bombetti, sepje, kallamarët dhe plot gatime të tjera të detit. Është mirë gjithashtu që edhe komunitetet të jenë më aktive e më bashkëpunuese dhe të kuptojnë njiherë e mirë që kohës së aktiviteteve fasadë u ka perënduar dielli, po edhe organizatorët e këtyre aktiviteteve si Bashkia e Ankonës apo ajo mysafire e Durrësit të gjejnë mënyra më efikase që të tilla ngjarje të kthehem në festa të vërteta midis vendeve dhe popujve.

Per ta lexuar te plot. Ju lutem vizitoni Radi And Radi Te gjitha Te drejtat jan te autorit Jozef Radi.

About Jozef Radi 24 Articles
Jozef Radi Lindi 16 janar 1957 – lind rastësisht në qytetin e Elbasanit, mbasi të dy prindët e posadalë nga burgu ishin interrnuar në kampin e Kuçit të Kurveleshit… Ishte i vetmi fëmijë i të ashtuquajturit “Kampi i 100 Intelektualëve” Per me teper vizitoni : http://www.radiandradi.com/

Be the first to comment

Leave a Reply

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.